Typy rekuperačních výměníků

Rekuperační výměník je nejdůležitější součástí každé rekuperační jednotky. Právě zde dochází k získávání tepla z použitého vzduchu a jeho předání vzduchu čerstvému.
Existuje několik druhů rekuperačních výměníků, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Znalost těchto specifik vám pomůže zvolit nejvhodnější rekuperační jednotku pro váš objekt.

Deskový křížový

Hodí se do menších prostor. Jednotka je kompaktnější díky tomu, že vzduch směřuje kolmo na sebe. Může se u něj vyskytnout problém s vlhkostí, protože převádí jen citelné teplo. Účinnost tohoto výměníku je 40-60 %. V dnešní době se tento typ výměníků skoro nepoužívá.

Entalpický

Jedná se o nejnovější typ rekuperačního výměníku. Pracuje jak se vzdušným teplem, tak s vlhkostí. Zajišťuje nejpřirozenější prostředí v celém domě. Perfektně se hodí pro dřevostavby, které mohou v zimě trpět nedostatkem vlhkosti. Jeho účinnost dosahuje až 95 %.

Deskový protiproudový

Ve srovnání s předchozím druhem je protiproudový výměník větší. Vzduchové proudy směřují proti sobě, ale i tento výměník převádí pouze citelné teplo, navíc vyžaduje ochranu proti mrazu. I když má menší průtok vzduchu, jeho účinnost činí 85–90 %. V současnosti se tento typ výměníku používá nejčastěji.

Rotační

Tento výměník vzduch otáčí v intervalech kolem své osy. Nejdřív získá teplo z odpadního vzduchu, následně se otočí a předá toto teplo čerstvému vzduchu. Díky tomu přenáší nejen citelné, ale i vázané teplo. Tím pádem pracuje i s vlhkostí, aniž by vznikla potřeba v odvodu kondenzátu. Je snadný na údržbu a jeho účinnost tvoří až 80 %.

Provozní režimy rekuperační jednotky

Rekuperační jednotky mají několik provozních režimů, proto je při volbě rekuperační jednotky důležité stanovit, co přesně požadujete:

  • Pouze přítok čerstvého vzduchu – s ohřevem nebo bez něj;
  • Pouze odvod odpadního vzduchu;
  • Reverzní chod s regenerací tepla v pravidelných intervalech;
  • Souběžný protiproud;
  • Tichý noční režim, režim recirkulace s filtrací vnitřního vzduchu;
  • Filtrace a dezinfekce vzduchu.

Některé modely nabízejí možnost regulace výkonu, navíc jsou vybaveny automatickou žaluzií, která zamezuje proudění vzduchu, například v případě, že silně fouká nebo je venkovní vzduch znečištěný. 

Kontaktujte nás

Kontaktujte nás telefonicky, emailem nebo nám zašlete poptávku prostřednictvím formuláře na našich stránkách.
Poradíme a zajistíme vše pro vaši spokojenost.

U zahrady 142/4, Praha 10 – Dolní Měcholupy

info@motrinstav.cz